• język migowy
 • BIP
 • Programy Uni Europejskiej Logo UE
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt. - Czw.:
  7.00 - 15.00,
  Pt.:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb

Założenia do koncepcji zagospodarowania terenu pokopalnianego w Wojkowicach

Wojkowice 31 Marca 2020

Przedstawiamy do konsultacji społecznych wstępne założenia koncepcji zagospodarowania terenu pokopalnianego w Wojkowicach. Obszar ten przeznaczony jest w większości na usługi turystyki, sportu i rekreacji. Celem jest dobór odpowiednich funkcji, które mogłyby tu być realizowane w perspektywie wieloletniej tak, by teren ten służył mieszkańcom i wzbogacił walory rekreacyjne gminy.

Wstępne założenia koncepcji przewidują skomunikowanie terenu oraz stopniowe uporządkowanie i udostępnianie. W części północnej mogłyby znaleźć się ścieżki spacerowe, miejsca piknikowe i punkt widokowy. W kamieniołomie mogłaby powstać ścieżka edukacyjna, prezentująca walory geologiczne. Zaproponowano zieleń izolacyjną przy zakładzie przetwarzania odpadów oraz zakładzie karnym. W części przylegającej do stadionu i parku przewidziano tereny sportowe, np. boiska wielofunkcyjne, tor do jazdy na rolkach czy elementy ścieżki zdrowia. Ukształtowanie skarp w południowej części mogłoby nadawać się do stworzenia torów do jazdy na rowerach, w powiązaniu z planowanym szlakiem rowerowym w śladzie ul. Drzymały. Wschodnia, płaska część terenu byłaby odpowiednia dla farmy fotowoltaicznej, zapewniającej gminie czystą energię. W środkowej części terenu znajduje się część hałdy aktywna termicznie, dla której jest już projekt rekultywacji. Po rekultywacji, wyrównaniu i obsianiu terenu trawą mogłaby tu powstać wielofunkcyjna łąka rekreacyjna, przydatna też np. na koncerty.

W docelowej, wieloletniej wizji zagospodarowania chcielibyśmy uwzględnić potrzeby, pomysły i opinie mieszkańców. Początkowo planowaliśmy konsultacje społeczne w formie warsztatów, ale wobec epidemii, organizujemy konsultacje internetowe. Zachęcamy do komentowania i zgłaszania swoich uwag i pomysłów, co pozwoli na zweryfikowanie, dopracowanie i uzupełnienie założeń koncepcji.

Wszelkie uwagi i pomysły należy przekazywać do dnia 21 kwietnia 2020 r. na adres: rewitalizacja@wojkowice.pl

Dostęp na BIP

do góry
top_baner