• język migowy
 • BIP
 • Programy Uni Europejskiej Logo UE
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt. - Czw.:
  7.00 - 15.00,
  Pt.:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb

Zwalczanie krocionogów

Wojkowice 17 Maja 2023

Krocionogi są zwierzętami należącymi do rodziny wijów, posiadające wydłużone i walcowate ciało koloru czarnego lub brunatnego. W Polsce występuje aż 85 gatunków tych zwierząt.

Poruszają się powoli, płynnymi ruchami, a zaniepokojone zwijają się w kłębek i zapadają
w stan odrętwienia. Odżywiają się butwiejącymi szczątkami roślin oraz kiełkującymi nasionami.

Najczęściej żyją pod opadłymi liśćmi, kamieniami i deskami. Często gromadzą się w dużej liczbie na trawnikach, wokół domów, na ścianach budynków, a część wchodzi do wnętrza i zasiedla piwnice. Krocionogi mogą stać się poważnym problemem w gospodarstwie domowym.

Czy krocionogi są niebezpieczne?

Krocionogi wydzielają substancje (składającą się głównie z kwasu solnego i cyjanowodoru) o nieprzyjemnym zapachu w momencie zagrożenia. Substancja ta jest groźna dla naturalnych wrogów krocionogów, czyli pająków, mrówek itp. Dla człowieka ta substancja nie powinna zaszkodzić, ale trzeba zachować ostrożność. Dlatego krocionogów nie powinno się dotykać gołymi rękami. Gdyby jednak do kontaktu doszło, nie wolno dotykać twarzy oraz oczu a ręce należy szybko umyć.

Jak pozbyć się krocionogów?

Działania profilaktyczne

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się krocionogów jest dbałość o porządek przy nieruchomości oraz w ogrodzie. Regularne koszenie trawy, ścinanie gałęzi drzew, które zachodzą na budynek - to tylko część zabiegów, które trzeba regularnie wykonywać. Krocionogi lubią wilgoć. Należy też pozbyć się zmurszałych desek, stosów gałęzi oraz resztek materiałów budowlanych składowanych w kącie nieruchomości.

Działania nieinwazyjne

Działania nieinwazyjne polegają na zwalczaniu szkodników metodami naturalnymi, bez użycia preparatów chemicznych, tj. budowaniu różnych pułapek nęcących - w tym celu należy wykopać dołki z kawałkami bulw ziemniaków/ lub marchwi (pułapki pokarmowe).

Działania radykalne

Jeśli nie radzimy sobie z pojawiającą się kolonią krocionogów, trzeba użyć radykalnych środków. Najlepiej sprawdzą się środki chemiczne, które można zakupić w sklepach ogrodniczych. Najczęściej występują w formie oprysków, które stosuje się w miejscu występowania nieproszonych gości. Nierzadko można usłyszeć, że zabiegi należy wykonywać też na ścianach domów. Ponadto ziemię kompostową trzeba odkażać termicznie, a zainfekowane tereny wapnować i stosować na nich wyłącznie nawozy mineralne.

 

do góry
top_baner