• język migowy
 • BIP
 • Programy Uni Europejskiej Logo UE
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt. - Czw.:
  7.00 - 15.00,
  Pt.:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb

Zmarł Pan Henryk Malina

Wojkowice 20 Czerwca 2023

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” Wisława Szymborska

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 18 czerwca odszedł od nas Pan Henryk Malina, wielce zasłużony dla naszego miasta działacz społeczny i wieloletni Radny Rady Miasta Wojkowice. 

W tym smutnym dla nas dniu chcemy przypomnieć jego zasługi na rzecz miasta i regionu.

Henryk Malina był Radnym Rady Miasta Wojkowice nieprzerwanie od 1994 roku do 2014 roku. W latach 1994-1998 pełnił funkcję delegata II kadencji Sejmiku Samorządowego ówczesnego Województwa Katowickiego. W latach 1998-2002 był delegatem Urzędu Miasta Wojkowice na posiedzeniach Komisji Ekologii oraz Komisji Geologii i Górnictwa działającej w ramach struktur Związku Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw, a następnie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Już pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku pracował społecznie. W latach czterdziestych brał udział w budowie sieci wodociągowej na terenie Żychcic i Kamyc. W latach 1951-1956 pełnił społecznie funkcje kinooperatora i kierownika kina przy Kole Zakładowym NOT Kopalni „Andaluzja”. W końcu lat pięćdziesiątych był inicjatorem powołania grupy do naprawy drogi dla pieszych z Kamyc do Kamienia. W latach 1961-1962 zabiegał w Rejonowym Urzędzie Dróg Publicznych w Zawierciu o położenie trwałej nawierzchni na drodze od granicy z Żychcic do Szarleja (Piekary Śląskie). W okresie lat sześćdziesiątych walczył o efektywne i zgodne z przepisami wykonywanie prac przy usuwaniu szkód górniczych w Wojkowicach. W latach 1966-1972 pracował społecznie w Komisji ds. majątkowych przy Kopalni „Andaluzja” oraz zabiegał o społeczne wykonanie dokumentacji na zmianę oświetlenia ulicznego w mieście. W latach 1989-1992 działał w Społecznym Komitecie Budowy Gazociągu w Wojkowicach. Na początku lat dziewięćdziesiątych przyczynił się m.in. do wykonania badań na obecność metali ciężkich w organizmach dzieci uczęszczających do wojkowickich szkół oraz zainicjował budowę drogi asfaltowej i montaż oświetlenia w Kamycach.

Był również autorem wielu opracowań, dotyczących historii Wojkowic, m.in. „Jak przebiegały pierwsze obchody Święta Niepodległości na terenie miasta”, „Jak powstał Regionalny Zespół Folklorystyczny „Jaworznik”.

Brał udział w spotkaniu założycielskim Komitetu Obrony Pomnika Wojciecha Korfantego w Katowicach. Był czynnym członkiem Komitetu i brał udział w jego pracach. Dzięki pracy i zaangażowaniu Pana Henryka Maliny 19 czerwca 1999 roku można było uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia przez przedstawicieli Rządu RP pomnika tego Wielkiego Górnoślązaka.

26 kwietnia 2014 roku za swoją działalność społeczną otrzymał złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Tym samym przyznano wówczas, że wykonywana przez niego praca społeczna na rzecz miasta, regionu, a także kraju stanowi istotny wkład w budowę wspólnego dobra.

Jako osoba publiczna cieszył się autorytetem i szacunkiem społeczności swojego miasta. Rzetelnie
i z pełnym oddaniem pracował na rzecz rozwoju Wojkowic, a swoją pracę zawsze traktował jako służbę mieszkańcom.

W uznaniu jego zasług 26 stycznia 2016 r. Rada Miasta Wojkowice przyznała mu tytuł „Zasłużonego dla Miasta Wojkowice”.

Łącząc się w żałobie, składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie i wszystkim bliskim.

do góry
top_baner