• język migowy
 • BIP
 • Programy Uni Europejskiej Logo UE
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt. - Czw.:
  7.00 - 15.00,
  Pt.:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb

Polska i Ukraina - razem w Wojkowicach  

Wojkowice 19 Lipca 2023

Stopka

Wojna w Ukrainie, z perspektywy mieszkańców Wojkowic, to między innymi obecność na co dzień rodzin ukraińskich, które przybyły do naszego miasta i chcą w nim pozostać. To suma różnych doświadczeń, wspólnego pokonywania barier kulturowych, społecznych, edukacyjnych oraz ekonomicznych ograniczeń. Nie jest łatwo przyjmować pomoc, czasami też nie jest łatwo pomagać. Jednak wciąż uczymy się siebie nawzajem po to, by tworzyć zorganizowaną i włączającą społeczność. Warto przypomnieć, że od 24 lutego 2022 r. w Wojkowicach zostały zrealizowane liczne inicjatywy i akcje pomocowe. Mieszkańcy wielokrotnie bardzo mocno angażowali się w działania wspierające. Jedną z takich lokalnych aktywności stała się realizacja projektu adresowanego do rodzin ukraińskich pn. „Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - gmina Wojkowice”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu obywatele Ukrainy, mający status UKR, mogli uczyć się języka polskiego w podziale na grupy, wynikające z poziomu znajomości języka polskiego, korzystać ze wsparcia psychologicznego i prawnego, a dzieci miały w tym czasie zapewnioną opiekę. Również dla najmłodszych zostały zorganizowanie zajęcia rozwijające kompetencje językowe, spotkania pogłębiające relacje i znajomość obu kultur. W ramach projektu został również zorganizowany dwudniowy wyjazd integracyjny do Brennej.

Zajęcia stacjonarne odbywały się w Punkcie Informacyjno-integracyjnym ,,Przystanek Ukraina".

Jaką wartość w takich inicjatywach widzą rodziny ukraińskie? Można się o tym przekonać, sięgając po wypowiedzi uczestników projektu, którzy podczas jego podsumowania mogli odnieść się do swoich osobistych doświadczeń.  Rozmówcy rozwijali cztery  zdania: Dowiedziałam/Dowiedziałem się …Zaskoczyło mnie…Najważniejsze dla mnie było…Cieszę się, że…

Zapraszamy zapoznania się z rezultatami działań projektowych z perspektywy Uczestników:

Dowiedziałam/dowiedziałem się: ,,jak ważna jest integracja międzynarodowa”, ,, o szlaku bursztynowym w Pszczynie”, że w Polsce są ,,piękne zakątki (Szczyrk, Brenna)”, ,,jak żyją mieszkańcy w innych regionach Polski”, ,,że blisko Wojkowic są fajne góry”, ,,jakie są polskie zwyczaje, poznałam kulturę”, a także:  ,,poznałam Pszczynę, historię miasta”, ,,poznałam piękną przyrodę polskich gór”.

Zaskoczyło mnie: ,,ciepłe przyjęcie Polaków”, ,,że nasze kultury są tak bliskie, podobnie jak posiłki, które spożywamy”, ,,piękne miejsca, jedzenie, krajobraz”, ,,podejście dobrych ludzi, atrakcje”, ,,że w obcym kraju możemy dostać tyle pomocy”, ,,podejście Polaków, ładne Polki, ciekawe miejsca”, ,,uprzejmi ludzie”, ,,dobre nastawienie Polaków do Ukraińców”.

Najważniejsze dla mnie było: ,,nauczyć się lepiej języka polskiego, spróbować rozmawiać z innymi uczestnikami i razem uczyć się nowego”, ,,że byliśmy ze wszystkimi przyjaciółmi, wszyscy razem”, ,,nauczyć się słów i wyrazów do komunikacji”, ,,dobra zabawa, integracja, bezpieczeństwo”, ,,że czuję się bezpiecznie, mam możliwość zagospodarowania wolnego czasu w nowym miejscu”, ,,możliwość przebywania z ludźmi, którzy poświęcili nam swój czas”, ,,bezpłatne kursy języka polskiego”, ,,opieka i pomoc dla mnie i moich dzieci, ,,miła atmosfera, ciepłe przyjęcie do grona i wsparcie”, ,,że zobaczyłam góry”, ,,pokazać naturę dzieciom”, ,,nowe uczucia, spacer w nowym miejscu, rozszerzenie wiedzy”.

Cieszę się, że: ,,istnieją możliwości dla nas aby, być razem, uczyć się i nawiązywać nowe znajomości”, ,, że są projekty, które pomagają w adaptacji i nauce języka polskiego”, ,,że przybyłem i mieszkam w Wojkowicach”, ,,mogłam doświadczyć pomocy i opieki od Narodu Polskiego i mieszkańców Wojkowic”, ,,że czujemy się bezpiecznie, dobrze, prawie jak w domu”, ,,bezpłatnie dla mnie i rodziny została zorganizowana wycieczka”, ,,cieszę się, że trafiłem do tak serdecznego miasta jak Wojkowice”, ,,że nauczyłam się języka polskiego i poznałam fajnych ludzi”.

W realizację projektu włączyli się polscy wolontariusze oraz ludzie dobrej woli, którzy pomogli zorganizować spotkania integracyjne, a także przyczynili się do wzbogacenia programu wycieczki o pobyt w Szczyrku, zwiedzanie Pszczyny z przewodnikiem, umożliwili nieodpłatne odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej za pomoc w organizacji pobytu grupy projektowej w Pszczynie.

Projekt pn.: ,,Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - gmina Wojkowice” realizowany przez Centrum Usług Wspólnych w Wojkowicach był współfinansowanego ze środków ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: IX. Włączenie społeczne dla działania: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.10. Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy- tryb nadzwyczajny”.

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry
top_baner