do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt - Cz:
  7.00 - 15.00,
  Pt:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb
Informujemy, że w dniu 30 kwietnia 2018r. (poniedziałek) Urząd Miasta Wojkowice będzie nieczynny.
Strona główna Aktualności
19 maja 2017
kategoria:
Wojkowice
 

Zajęcia w ZSOiT w Wojkowicach w ramach inicjatywy TPLO - realizacji zadania publicznego „Młodzi dla Wojkowic”, współfinansowanego ze środków Gminy Wojkowice w trybie małych zleceń.

18 maja odbyły się zajęcia instruktażowe dla uczniów ZSOiT w Wojkowicach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, stanowiące wstęp do szkoleń przeprowadzanych przez naszych uczniów dla społeczności Wojkowic. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem szkolnego specjalisty –p. Michała Niedbały z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu zakupionego ze środków pozyskanych w ramach projektu –AED oraz deski ratowniczej.
Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego wstępu teoretycznego, następnie odbyły się zajęcia praktyczne z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora, fantomów oraz deski ortopedycznej. W ramach ćwiczeń każdy uczeń udzielał pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność i dodatkowo przestała oddychać.

Oprócz samych czynności ratowniczych uczniowie również przysposabiali do działań ratowniczych inne osoby, między innymi w celu powiadomienia służb ratowniczych, zabezpieczenia miejsca zdarzenia czy przyniesienia potrzebnego sprzętu ratowniczego.

W trakcie zajęć uczestnicy mogli również zapoznać się z działaniem urządzenia określanego w skrócie jako AED (ang. Automated External Defibrillator) czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. AED to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). Defibrylator jest urządzeniem diagnostyczno-ratunkowym. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą. 

AED pojawiają się już placówkach użyteczności publicznej, a także między innymi w szkołach.

Uczniowie ZSOiT w Wojkowicach będą mieli okazję wykorzystać zdobyte umiejętności podczas pokazów pierwszej pomocy, które przeprowadzą dla: uczniów Gimnazjum w Wojkowicach, podopiecznych świetlicy środowiskowej przy ulicy Sucharskiego oraz mieszkańców Wojkowic w Parku Miejskim przy placu zabaw (ratowanie osoby dorosłej i ratowanie dziecka).

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H