do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt - Cz:
  7.00 - 15.00,
  Pt:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb
UWAGA! Uprzejmie informujemy, że Urząd Miasta Wojkowice w dniach: 26-27 czerwca 2019 r. będzie czynny do godz. 13:00. Za utrudnienia przepraszamy.
Strona główna Aktualności
12 września 2018
kategoria:
Wojkowice

Seniorzy z AWS -u prekursorami nowej dyscypliny sportowej? Dlaczego nie! W ramach projektu Sportownia Seniorów w Wojkowicach w Centrum Aktywnego Seniora w każdy wtorek i czwartek odbywają się regularne treningi prowadzone przez członka polskiej kadry na Mistrzostwa Świata. Speed-ball to innowacyjna, wywodząca się z Egiptu gra z rakietkami i piłeczką, która w krótkim czasie podbiła serca zawodników w szesnastu polskich województwach. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym.


Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS, osiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku lub Klubów Seniora zostało przeszkolonych z zasad gry i zaopatrzonych w profesjonalny sprzęt. Stowarzyszenie Aktywny Wojkowicki Senior jest jedną z nich. Instruktaż prowadził Zbigniew Bizoń - Mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Świata.


Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Sportownia w partnerstwie z 8 organizacjami zrzeszającymi seniorów, zakłada wyłonienie u każdego z partnerów lidera-seniora, który zostanie przeszkolony do prowadzenia zajęć ze speed-balla. Liderzy będą mieli możliwość zorganizowania w swoich społecznościach cyklów wydarzeń popularyzujących sport wśród osób starszych. Celem projektu jest dotarcie za pośrednictwem AWS-u do mniej aktywnych seniorów i pokazania im prozdrowotnych zalet speed-balla.


Speed-ball jest prosty do opanowania i posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałość. Dzięki temu uprawiać go mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H