do góry
 • Godziny pracy urzędu:
  Pn.:
  7.00 - 17.00,
  Wt - Cz:
  7.00 - 15.00,
  Pt:
  7.00 - 13.00
  e-mail
 • ul. Jana III Sobieskiego 290a
  42-580 Wojkowice
 • tel.
  32 769-50-66
  fax
  32 769-50-73
Wojkowice herb
Strona główna Aktualności
13 czerwca 2018
kategoria:
Wojkowice

Jesteśmy już prawie na półmetku pierwszego etapu detektywistycznego projektu, który wystartował  wraz z początkiem czerwca. Po krótkim spotkaniu zapoznawczym, które miało miejsce 4 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach, grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach przystąpiła do ambitnego zadania – poszukiwania śladów historii z przeszłości. Jak sobie poradzą i jaką będzie to dla nich przygodą, okaże się po wakacjach – a teraz już za nimi pierwsze warsztaty i spotkania. 

W piątek 8 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział w lekcji historii Wojkowic. Zajęcia poprowadzone przez panią Agatę Ligęzę, nauczycielkę historii z wieloletnim doświadczeniem, przybliżyły młodzieży ciekawe wątki z przeszłości miasta. Na podstawie archiwalnych fotografii i opowieści o nieznanych lub zapomnianych kartach z historii Wojkowic, uczniowie pracowali w grupach i szukali inspiracji do wątków, które mogłyby pomóc im w poszukiwaniu ciekawych, nieodkrytych tropów. Prowadząca zwróciła szczególną uwagę na losy miasta w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz działające w tym okresie różne obywatelskie organizacje. Dzięki zdjęciom, archiwalnym tekstom, opowieściom starszych mieszkańców, można wydobyć te historie i w przystępny sposób przybliżyć je kolejnym pokoleniom. Warsztaty były więc okazją do zrozumienia jak rozwijała się nasza społeczność przez lata i jak dzięki tej wiedzy może rozwijać się dalej. Młodzież wcieliła się w detektywów zastanawiających się nad tym, jak mogło wyglądać życie codziennie 100 lat temu na tych terenach.

Kolejne spotkanie odbyło się już następnego dnia. Tym razem wiedza historyczna i poruszone podczas tej lekcji wątki zostały skonfrontowane z pracą dziennikarza. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Mańka, polonistka z ZSOiT w Wojkowicach, która szczegółowo omówiła zagadnienia związane z przeprowadzeniem wywiadu. Już na wstępie okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa, a solidne przygotowanie i szacunek do odbiorcy to kluczowe sprawy związane z zawodem dziennikarza. Oczywiście zadaniem uczestników będzie szukanie tematów w najbliższym otoczeniu, ale wszystkie te wskazówki będą podstawowym źródłem pomocnym przy pracy nad zadaniem. Przed nami kolejne warsztaty dziennikarskie i nowe wyzwania. Już wkrótce będą się pojawiały nowe informacje o naszych detektywistycznych zmaganiach.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018”.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H